Capsule pressure manometer designed for precise gas pressure measurement applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Name | Low pressure / Capsule pressure gauge |
| Dials Size | 63/100mm (or custom size available) |
| Case | Black Steel, Stainless steel |
| Pressure | Mpa, other scale units bar, psi, kg/cm2 etc. (optional) |
| Ring | Gasket under the window |
| Movement | Brass, SS |
| Socket | Brass, SS |
| Bourdon tube | Phosphor Bronze, SS |
| Dial plate and pointer | Aluminum |
| Window | Glass; Safety Glass |
| Connection sizes | 1/8" for 1.5; 1/4 for 2", 2.5" case; 1/2 for 4", 6" |
| Connection threads | Metric Thread, NPT, BSP (G, PF), BSPT (ZG, PT) |
| Mounting | Bottom / Back |
| Liquid | Dry, silicone or glycerine filled |
| Accuracy | 2.5% (63mm) - 1.6% (100mm and 150mm) |
| Pressure limitation | Steady: 3/4x full scale value Fluctuation: 2/3x full scale value Short time: full scale value |
Qingdao DaZeFengYang is a professional pressure gauge and hardware tools manufacturer, and a member of China National Hardware Association.
Together with our highly skilled technical experts, we have put an effort to meet the quality of pressure gauge as per GB/T (Chinese Standard) & International Standards requirements, and have already obtained ISO9001 and CE certificates for all our products, including pressure gauges, gas regulators, cutting torches and welding torches.
Over the years of development, we now offer an impressive selection of products, both special and standard, with competitive prices and reliable deliveries. Our speedy sales and after-sales service make our company attractive to customers worldwide, especially distributors and importers from Europe, Southeast Asia, Middle East, America and Australia.
Welcome to contact us by phone, email or visit our company. We sincerely hope to create a wonderful future together with you.