| Specification | Details |
|---|---|
| Dials Size | 60mm (or dial size made as demand) |
| Case | Stainless steel case |
| Pressure | Mpa, other scale units bar, psi, kg/cm2 etc. optional |
| Ring | Gasket under the window |
| Movement | Brass |
| Socket | Brass |
| Bourdon tube | Phosphor Bronze |
| Dial plate and pointer | Aluminum |
| Window | Glass |
| Connection sizes | 1/8" for 1.5", 1/4 for 2", 2.5" case; 1/2 for 4", 6" |
| Connection threads | Metric Thread, NPT, BSP (G, PF), BSPT (ZG, PT) |
| Mounting | Bottom (Or made as panel, back) |
| Accuracy | 1.5"(40mm), 2"(50mm), 2.5(63mm)-2.5% 4(100mm) and 6 (150mm)-1.6% |
| Pressure limitation | Steady: 3/4x full scale value Fluctuation: 2/3x full scale value Short time: full scale value |
Email: sales1@qddzfy.com
WhatsApp and WeChat: +8615153253081