Radial Connection 60mm Bar Pressure Gauge Gas Pressure Meter
Product Overview
| Name | General pressure gauge |
| Dials Size | 40/50/60/100/150mm (or custom size available) |
| Case | Black steel case |
| Pressure | Mpa, other scale units bar, psi, kg/cm2 etc. optional |
| Ring | None |
| Movement | Brass |
| Socket | Brass |
| Bourdon tube | Bronze |
| Dial plate and pointer | Aluminum |
| Window | Glass |
| Connection sizes | 1/8" for 1.5", 1/4 for 2",2.5" case; 1/2 for 4",6" |
| Connection threads | Metric Thread, NPT, BSP (G, PF), BSPT (ZG, PT) |
| Mounting | Bottom (Or panel, bottom mounting available) |
| Accuracy | 1.5"(40mm), 2"(50mm), 2.5(63mm)-2.5% 4(100mm) and 6 (150mm)-1.6% |
| Pressure limitation | Steady: 3/4x full scale value Fluctuation: 2/3x full scale value Short time: full scale value |
Product Applications
Company Information
Qingdao DaZeFengYang is a professional pressure gauge and hardware tools manufacturer, and a member of China National Hardware Association.
Together with our highly skilled technical experts, we have put effort into meeting quality standards for pressure gauges as per GB/T (Chinese Standard) & International Standards requirements. We have obtained ISO9001 and CE certificates for all our products, including pressure gauges, gas regulators, cutting torches, and welding torches.
Over years of development, we now offer an impressive selection of products, both special and standard, with competitive prices and reliable deliveries. Our speedy sales and after-sales service make our company attractive to customers worldwide, especially distributors and importers from Europe, Southeast Asia, Middle East, America, and Australia.
We welcome every friend to call, email, or visit our company. We sincerely hope to create a wonderful future together with you.
Packaging & Shipping
Our Advantages